Wykłady w MIMK specjalisty od śpiewu mozarabskiego prof. Juan Carlos Asunsio Palacios

30.03.2017

W ramach programu Erasmus+ Międzyuczelniany Instytut Muzyki Kościelnej zaprosił specjalistę śpiewu mozarabskiego prof. Juan Carlos Asunsio Palacios, wykładowcę w Escola Superior de Música de Catalunya oraz Real Conservatorio Superior de Música de Madrid. Prof. Asunsio Palacios jest wykładowcą historii śpiewu średniowiecznego, kodykologii oraz paleografii muzycznej na wyżej wymienionych uczelniach. 24 i 25 marca był gościem Podyplomowych Studiów Monodii Liturgicznej, 27 i 28 marca natomiast miał zajęcia ze studentami Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej. Pierwszego dnia wygłosił bardzo ciekawy wykład nt. „Śpiew mozarabski: muzyka pierwotnego Kościoła hiszpańskiego”,

w drugim dniu natomiast odbyły się warsztaty śpiewu mozarabskiego. Śpiew mozarabski to pierwotny śpiew Kościoła hiszpańskiego, który istniał już przed śpiewem gregoriańskim i w niezmienionym kształcie zachował się zaledwie w kilku utworach. Dzięki wieloletnim badaniom udało się z dawnych rękopisów „odczytać” 27 utworów, które są najstarszymi świadkami tego dawnego śpiewu.

W trakcie niezwykle ciekawych i dynamicznych warsztatów z prof. Asensio Palacios studenci mogli się przekonać jak bardzo ten śpiew w swoim brzmieniu różni się od „naszego” gregoriańskiego. Zwieńczeniem dwudniowych warsztatów była Msza św. za ś. p. doc. Mariana Machurę  w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Na tej Mszy studenci pod kierownictwem prof. Asensio Palacios zaśpiewali Proprium z Mszy dla zmarłych z rytu mozarabskiego. Na mszy była obecna Maria Machurowa wraz z córkami.