Podyplomowe studia semiologiczne „Symbolika w kulturach świata”

upjp2_podpl_1450x650_whikd04-1280a.jpg

TYP STUDIÓW
doszkalające

POZIOM POLSKIEJ RAMY KWALIFIKACYJNEJ
poziom 6 PRK

CHARAKTERYSTYKA STUDIÓW
Studia trwają dwa semestry. Zakres poruszanych zagadnień wiąże się z szeroko rozumianym przekazem symbolicznym w kulturach europejskich i pozaeuropejskich. Absolwent studiów będzie potrafił interpretować różne przekazy o charakterze pozawerbalnym, osadzając je w konkretnej kulturze, religii i okresie historycznym. Część zajęć poświęcona będzie znakom i symbolom charakterystycznym dla poszczególnych kultur, zwłaszcza antycznej, słowiańskiej, germańskiej, prekolumbijskich, Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Afryki Subsaharyjskiej, żydowskiej oraz islamu. Przybliżona zostanie symbolika w kulturze chrześcijańskiej – pojawiające się w Kościele symbole zaczerpnięte z wcześniejszych tradycji oraz te powstałe na gruncie religii chrześcijańskich. Na zajęciach poruszona będzie również tematyka symbolicznej interpretacji wytworów kultury w rytuałach, strojach, emblematach, filmie, polityce, mowie ciała i etykiecie. Część zajęć będzie miało charakter warsztatowy i zajęć terenowych, np. w Synagodze Starej, Muzeum Archeologicznym, czy Muzeum Etnograficznym.

Studia skierowane są do absolwentów studiów pierwszego i drugiego stopnia. Polecamy je wszystkim tym, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu symbolicznego przekazu obecnego w różnych kulturach świata. Dotyczy to przede wszystkim pracowników sektora turystycznego, nauczycieli, animatorów kultury i grup parafialnych, pracowników muzeów, katechetów, osób zajmujących się sztuką i kulturą oraz podróżników.

Dysponujemy kadrą badaczy i dydaktyków doskonale przygotowanych do realizowania przedsięwzięcia z zakresu studiów semiologicznych. Kadrę tworzą pracownicy naukowi Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII (kierunki: turystyka i zarządzanie dziedzictwem, historia, archiwistyka, zarządzanie dokumentacją i infobrokerstwo), doświadczeni specjaliści z różnych dziedzin kultury oraz praktycy z wieloletnim doświadczeniem. Zajęcia będą prowadzone innowacyjnymi metodami pracy poprzez między innymi wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych, warsztaty, projekty, prace nad mową ciała oraz etykietą.

NAZWA JEDNOSTKI PROWADZĄCEJ STUDIA
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
ul. Kanonicza 9/202
31-002 Kraków

KIEROWNIK STUDIÓW
dr Rafał Opulski

Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego
Sekretariat podyplomowych studiów semiologicznych „Symbolika w kulturach świata”
ul. Franciszkańska 1, pok. 211d
31-004 Kraków

dr Rafał Opulski
e-mail rafal.opulski@upjp2.edu.pl

KRYTERIA KWALIFIKACJI
kolejność zgłoszeń

WARUNKI PRZYJĘCIA NA STUDIA

• posiadanie kwalifikacji co najmniej pierwszego stopnia, potwierdzone dyplomem ukończenia studiów,
  • rekrutacja odbywa się przez Internetową Rejestrację Kandydatów (IRK). Kandydat rejestruje się na stronie www.irk2.upjp2.edu.pl i postępuje zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi w IRK,
  • osoby niebędące obywatelami polskimi mogą podejmować i odbywać studia podyplomowe według zasad określonych we właściwych przepisach.

WYMAGANE DOKUMENTY
Kandydat na studia podyplomowe składa w sekretariacie studiów następujące dokumenty:

• wydrukowane podanie o przyjęcie na studia wygenerowane z konta kandydata w IRK,
  • opatrzone jego własnoręcznym podpisem,
  • podanie do kierownika studiów,
  • odpis dyplomu magisterskiego/licencjackiego bądź kserokopia uwierzytelniona w sekretariacie studiów,
  • życiorys,
  • dowód osobisty lub paszport (do wglądu),
  • dowód wniesienia opłaty wpisowej.

TERMIN REKRUTACJI
Możliwość rejestracji w terminie od 1 czerwca 2022 r. do 15 października 2022 r.

Internetowa Rejestracja Kandydatów

MIEJSCE SKŁADANIA DOKUMENTÓW
Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego
Sekretariat Podyplomowych Studiów Semiologicznych „Symbolika w kulturach świata”
ul. Franciszkańska 1, pok. 211d
31-004 Kraków

Możliwość złożenia dokumentów osobiście po wcześniejszym umówieniu drogą elektroniczną bądź przesłania ich e-mailem (wymagane jest późniejsze zastąpienie skanów części dokumentów ich uwierzytelnionymi oryginałami).

e-mail rafal.opulski@upjp2.edu.pl

LIMIT MIEJSC
limit dolny: 12 osób
limit górny: 20 osób

DATA ROZPOCZĘCIA I ZAKOŃCZENIA STUDIÓW
październik 2022 r. – wrzesień 2023 r.

LICZBA SEMESTRÓW I ILOŚĆ GODZIN
2 semestry (135 godzin)

SUMA PUNKTÓW ECTS
30 ECTS

OPŁATY
opłata rekrutacyjna: 100 zł
opłata za jeden semestr: 800 zł

Opłata za studia powinna być wniesiona z góry za dwa semestry do 20 października 2022 r. Zgodnie z decyzją władz UPJPII opłata nie podlega zwrotowi w przypadku skreślenia z listy słuchaczy lub rezygnacji studenta (niezależnie od przyczyny).

WARUNKI UKOŃCZENIA STUDIÓW

• obecność i aktywność na zajęciach (możliwa jest 10% absencja w ciągu dwusemestralnego cyklu trwania studiów),
  • pozytywny wynik zaliczeń objętych planem studiów,
  • obrona pracy dyplomowej bądź zrealizowanie projektu z zakresu tematyki studiów.

INFORMACJE DODATKOWE
Zajęcia będą odbywać się w soboty w godzinach od 9:00 do 17:15 (z przerwą obiadową), częściowo za pośrednictwem komunikatora internetowego.