Nazwy obcojęzyczne Wydziału:
Facultas Historiae et Hereditatis Culturalis
Faculty of History and Cultural Heritage
Faculté d'Histoire et du Patrimoine Culturel
Факультет истории и культурного наследия
Факулътет iсторiї i культурної cnaдщини
Facoltà di Storia e Patrimonio Culturale

STATUT WYDZIAŁU

Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie został utworzony decyzją Jana Pawła II na mocy motu proprio Beata Hedvigis z 8 grudnia 1981 roku, początkowo przyjmując nazwę Wydział Historii Kościoła, zmienioną na obecną w 2008 roku przez Senat Papieskiej Akademii Teologicznej. Charakter, strukturę, funkcjonowanie Wydziału oraz prowadzenie studiów określają w szczególności: Konstytucja apostolska papieża Franciszka Veritatis gaudium z 8 grudnia 2017 roku wraz z Zarządzeniami wykonawczymi Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej z 27 grudnia 2017 roku, prawo państwowe oraz Statut Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Patronem Wydziału jest Błogosławiony Wincenty Kadłubek.

Wydział stawia sobie następujące cele:
a) prowadzenie badań naukowych w zakresie historii powszechnej i historii Polski, historii Kościoła, historii kultury – materialnej, duchowej, umysłowej i społecznej, historii sztuk plastycznych, historii muzyki i kultury muzycznej, archiwów, bibliotek, muzeów oraz kolekcji przedmiotów i zbiorów informacji, inwentaryzacji, ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego, ze szczególnym uwzględnieniem dóbr kultury Kościoła, oraz w zakresie innych dziedzin pokrewnych wyżej wymienionym;
b) tworzenie i wykonywanie muzyki kościelnej;
c) kształcenie na studiach wyższych specjalistów w wymienionych wyżej dziedzinach, zdolnych do podjęcia badań naukowych oraz działalności praktycznej;
d) podejmowanie w miarę posiadanych sił i środków działań na rzecz inwentaryzacji, ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego;
e) formowanie osobowości studentów w duchu wartości chrześcijańskich i zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego.

Kształcimy studentów na studiach licencjackich (I stopnia), magisterskich-uzupełniających (II stopnia) oraz doktoranckich (III stopnia).

INSTYTUT HISTORII

Kierunek Turystyka i Zarządzanie Dziedzictwem (praktyczny)

Studia I stopnia
specjalności:  1/Turystyka Historyczna
                       2/ Zarządzanie Dziedzictwem Materialnym i Niematerialnym
specjalności:  1/ Turystyka Historyczna
                       2/  Zarządzanie Dziedzictwem Materialnym i Niematerialnym
                       3/  Kultury Azji

Kierunek Archiwistyka, Zarządzanie Dokumentacją i Infobrokerstwo (praktyczny)
  • Studia I stopnia
  • Studia II stopnia
    – specjalności:
    1/ Archiwistyka
    2/ Zarządzanie Dokumentacją i Infobrokerstwo

Kierunek Historia (ogólnoakademicki)
Studia I stopnia
specjalności:      1/ Historia Chrześcijaństwa
                           2/ Europa Wschodnia
                           3/ Historia Doktryn Politycznych i Prawnych
Kierunek Historia

Studia III stopnia (doktoranckie)
Kierunek Historia

Kierunek Historia Sztuki

Kierunek Ochrona Dóbr Kultury

Kierunek Muzyka Kościelna
Studia II stopnia

Funkcję Dziekana Wydziału Historii Kościoła, a następnie Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego pełnili kolejno: prof. dr hab. Janina Bieniarzówna (1981-1991), ks. doc. dr hab. Stanisław Piech (1991-1994), ks. prof. dr hab. Janusz Wycisło (1994-2004), ks. dr hab. Jan Józef Janicki, prof. PAT (p.o. dziekana, 2004), ks. dr hab. Jan Szczepaniak, prof. PAT (2004-2009), ks dr hab. Józef Wołczański, prof. UPJPII (2009-2012), ks. prof. dr hab. Jan Szczepaniak (2012-2016), ks. prof. dr hab. Jacek Urban (2016-)

W dniu 7 maja 2009 r. Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich na wniosek Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej podjęła uchwałę przyznającą kierunkowi historia prowadzonemu przez Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII akredytację na 5 lat i wręczyła certyfikat jakości kształcenia.

1 czerwca 2019 roku dzięku udziałowi w szkoleniu z zakresu tutoringu 10 pracowników naukowych Wydziału, nasza uczelnia uzyskała certyfikat Szkoły Tutorów Akademickich Collegium Wratislaviense.