Ukazała się monografia gen. Adama Weyde. Współautorem dr Paweł Krokosz z Instytutu Historii

adam_weyde_-_okladka-1280.jpg

Staraniem Wydawnictwa Uniwersytetu w Białymstoku ukazała się pierwsza w historiografii powszechnej publikacja poświęcona życiu i działalności zawodowej generała Adama Weyde, jednego z najbliższych współpracowników cara Piotra I. Autorami monografii są dwaj polscy historycy – dr Paweł Krokosz z naszego Instytutu Historii i dr hab. Karol Łopatecki, prof. UwB z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku.

Książka, w sposób odbiegający od ujęć stosowanych w klasycznej biografii, ukazuje wielki wkład carskiego dowódcy w dzieło modernizacji armii rosyjskiej na przełomie XVII i XVIII w. Generał Adam Weyde został sportretowany przez autorów z wielu różnych ujęć – jako dowódca, kodyfikator prawa wojskowego, kartograf i fortyfikator, organizator struktur administracji państwa, mąż i ojciec oraz gorliwy luteranin.

P. Krokosz, K. Łopatecki
Adam Weyde a procesy modernizacyjne armii rosyjskiej na przełomie XVII i XVIII wieku.
Białystok 2021, 408 s., ISBN 978-83-7431-706-1

Publikacja dofinansowana z subwencji dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przyznanej w roku 2021 oraz ze środków Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku.