„Tradycje i obyczaje w kulturach i religiach. Nagość i odzienie” – konferencja naukowa 18 X 2022

12.08.2022

tradycje_i_obyczaje_2022-1280.jpg

Katedra Krajobrazu i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zaprasza doktorantów oraz pracowników naukowych do udziału w Międzynarodowej konferencji naukowej z serii „Tradycje i obyczaje w kulturach i religiach”. Tegoroczna odsłona będzie czwartą z kolei i jej podtytuł brzmi „Nagość i odzienie”. Odbędzie się ona w dniu 18 października 2022 roku.

Konferencja jest wydarzeniem stacjonarnym, istnieje jednak możliwość wystąpienia w formule online. Głównym miejscem obrad będzie Aula w budynku Uniwersytetu Papieskiego na ulicy Bernardyńskiej 3 w Krakowie.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji konferencji jest zagadnienie nagości i odzienia w kulturach i religiach. Powyższa tematyka podczas obrad będzie poruszana w odniesieniu do kultury materialnej oraz historii idei. Zjawisko zostanie zaprezentowane przez pryzmat poglądów i nurtów religijnych, artystycznych, filozoficznych oraz politycznych, a także w odniesieniu do tradycji i obyczajów charakterystycznych dla danych grup narodowych, społecznych, etnicznych i religijnych. Po każdym panelu przewidziana jest dyskusja z udziałem prelegentów i uczestników biernych konferencji.

Zgłoszenia

O nadsyłanie abstraktów prosimy naukowców z dziedziny historii, kulturoznawstwa, religioznawstwa, socjologii, historii sztuki, etnologii i innych humanistycznych nauk pokrewnych. Opis wystąpienia powinien zawierać max. 1500 znaków, może być napisany w języku polskim, angielskim lub włoskim.

Czas trwania wystąpienia nie powinien przekraczać 15 minut. Wszystkich zainteresowanych prosimy o nadsyłanie zgłoszeń do 15 września 2022 r. przez formularzUdział w konferencji jest bezpłatny. Każde zgłoszenie zostanie potwierdzone mailowo. Prelegenci otrzymają certyfikat poświadczający udział w konferencji.

Kontakt

W razie pytań zachęcamy do kontaktu z Komitetem Organizacyjnym Konferencji na adres mailowy: konferencja.krakow@upjp2.edu.pl lub joanna.adamczyk@doktorant.upjp2.edu.pl.

The Department of Landscape and Cultural Heritage of the Pontifical University of John Paul II in Kraków invites doctoral students and academics to participate in the International Scientific Conference in the series Traditions and Customs in Cultures and Religions. This year's edition will be the fourth in a row and its subtitle is "Nudity and Array". It will be held on October 18, 2022.

The conference is a stationary event, however, it is possible to take part online. The main place of the meeting will be the Lecture Hall in the building of the Pontifical University at Bernardyńska 3 street in Kraków.

Application

The theme of this year's conference is the issue of nudity and array in cultures and religions. The above topics will be discussed in relation to material culture and the history of ideas. The phenomenon will be presented through the prism of religious, artistic, philosophical and political views and currents, as well as in relation to traditions and customs characteristic of national, social, ethnic and religious groups. A discussion with speakers and passive conference participants is planned after each panel.

We ask scientists from the fields of history, cultural studies, religious studies, sociology, art history, ethnology and other related humanities to send abstracts. The description of the paper should contain max. 1500 characters, can be written in Polish, English or Italian language. The duration of the presentation should not exceed 15 minutes. Participation is free of charge. All interested parties are asked to send their application by September 15, 2022 via the application form. Each application will be confirmed by e-mail. Speakers will receive a certificate confirming participation in the conference.

Contact

If you have any questions, please contact the Organizing Committee of the Conference at the following e-mail address: konferencja.krakow@upjp2.edu.pl or joanna.adamczyk@doktorant.upjp2.edu.pl.