Rusza projekt „Skarbczyk Archiwów Zakonnych”, łącząc tradycję z innowacją w odkrywaniu „pereł archiwistyki”

15.02.2024 Komunikaty

Z radością ogłaszamy inaugurację projektu „Skarbczyk Archiwów Zakonnych”, będącego wynikiem współpracy interdyscyplinarnego zespołu pod kierunkiem dr Joanny Małochy z Katedry Archiwistyki Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego. Ta inicjatywa edukacyjna została zainspirowana misją upubliczniania nauki i ma na celu zaprezentowanie niezwykłych zbiorów archiwalnych zakonów polskich. Stanowi wyjątkową okazję do pogłębienia wiedzy o historii monastycyzmu i jego wpływie na kształtowanie się polskiej tożsamości kulturowej.

Projekt „Skarbczyk Archiwów Zakonnych” to seria dziesięciu filmów popularnonaukowych, które w przystępnej formie przedstawiają bogactwo materiałów zgromadzonych w archiwach wybranych krakowskich klasztorów i domów zakonnych. Pierwszy odcinek serii będzie miał swoją premierę 22 lutego 2024 na uczelnianym kanale YouTube, inaugurując semestr letni. Następne prezentowane będą w kolejnych miesiącach.

• Archiwum Polskiej Prowincji Dominikanów
  • Archiwum Prowincji Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych
  • Archiwum OO. Karmelitów na Piasku
  • Archiwum Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego
  • Archiwum Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów
  • Archiwum Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Krakowie na Stradomiu
  • Archiwum Prowincji Krakowskiej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo
  • Archiwum Prowincji Krakowskiej Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu
  • Muzeum i Archiwum Marii Angeli Truszkowskiej w Krakowie
  • Archiwum Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim

Każdy z filmów skupia się na prezentacji charakterystycznych dla danego zasobu archiwaliów, uzupełniając ją o ciekawostki i kontekst historyczny. Dzięki temu nie tylko uwydatnione zostało znaczenie poszczególnych zbiorów, ale także podkreślono rolę, jaką zakony i zgromadzenia odegrały w kształtowaniu polskiej historii i kultury.

Zachęcamy do śledzenia projektu zarówno społeczność akademicką, jak i szeroką publiczność. „Skarbczyk Archiwów Zakonnych” to nie tylko możliwość edukacji i poszerzenia horyzontów wiedzy, ale także szansa na odkrycie niezbadanych zakątków naszego dziedzictwa narodowego.

skarbczyk_archiwow_zakonnych_-_logo.png