Historia sztuki – dzieje naszej kultury od starożytności do współczesności

rekrutacja_2023_historia_sztuki-1280.jpg

Historia sztuki skupia się głównie na sztuce, jej rozwoju oraz ewolucji w całej historii ludzkości. Przez wieki pomagała człowiekowi kontynuować pasje, pielęgnowała życie duchowe oraz pełniła funkcje komunikatora emocji artysty z odbiorcą. Jest to część dorobku kulturowego cywilizacji, manifestująca się poprzez utwory, w tym dzieła artystyczne. Pozwala nam docenić oryginalność, kreatywność i wyobraźnie ludzi. Przedstawia sztuki piękne takie jak malarstwo, rzeźba, architektura, muzyka, taniec oraz literatura.

Zrozumienie i analiza sztuki jako wyrazu kultury i społeczeństwa

Celem tego kierunku jest badanie historycznych wytworów kultury mając na uwadze ich wartości estetyczne, stylistyczne, artystyczne oraz religijne. Studiując historię sztuki zdobędziesz wiedzę na temat stylów i trendów artystycznych, a także będziesz analizować ich kulturowe konteksty. Nauczysz się analizy i interpretacji roli rzemiosła w kulturze i społeczeństwie oraz oceny wartości dzieła sztuki przy uwzględnieniu kontekstu jego powstania, czyli miejsca i czasu.

W ramach studiów zgłębisz takie tematy jak historia malarstwa, rzeźby, architektura, a także kultura materialna czy sztuki użytkowe. Pomogą Ci w tym przedmioty realizowane na kierunku np. historia sztuki starożytnej, historia filozofii, ikonografia chrześcijańska, dzieje kultury średniowiecznej oraz język łaciński. Dostępne kursy obejmujące teorie, zajęcia w muzeach i galeriach oraz uczestnictwo w specjalistycznych objazdach naukowych pozwolą Ci na zdobycie praktycznych umiejętności prowadzenia badań naukowych.

Czy historia sztuki jest dla każdego? Sprawdź, czy masz w sobie artystę

Historia sztuki to kierunek dla osób cechujących się wyjątkową kreatywnością i wyobraźnią, myślących poza schematami, zainteresowanych kulturą i dziedzictwem, którzy posiadają umiejętność krytycznego myślenia i interpretacji dzieł sztuki pozwalających na pełne zrozumienie kontekstu historycznego i społecznego. Jest to kierunek dla osób zdolnych do pracy z rożnego rodzaju źródłami informacji takimi jak teksty, obrazy i rzeźby oraz najważniejsze – zdeterminowanych do ciągłego rozwijania swojej wiedzy i umiejętności.

Moją pasją od zawsze było malarstwo i ten kierunek pomógł mi w jej rozwoju. Zyskałam nie tylko wiedzę teoretyczną, ale również praktyczną i czuję się coraz bardziej gotowa do podjęcia pracy w tej domenie. Wykładowcy zarazili mnie ciekawością do innych dziedzin sztuki takich jak rzeźba oraz architektura, które zamierzam dalej pielęgnować i rozwijać.
Kinga, I rok studiów

Rekrutuj się i odkryj piękno sztuki poprzez studiowanie jej historii!

Aby dostać się na historię sztuki, należy zdać egzamin maturalny na poziomie podstawowym z języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka nowożytnego. Oprócz tego, w postępowaniu rekrutacyjnym pod uwagę brany jest wynik z jednego z przedmiotów jak: język polski, język obcy, historia, historia sztuki, język łaciński, kultura antyczna oraz geografia na poziomie rozszerzonym. Szczegółowe wymagania dostępne są na stronie internetowej, w zakładce dotyczącej kryteriów kwalifikacji na studia.

Studia pierwszego stopnia (stacjonarne) Studia drugiego stopnia (stacjonarne)
Rejestracja internetowa 1 VI (godz. 9.00) – 19 VII (godz. 12.00) 1 VI (godz. 9.00) – 24 VII (godz. 12.00)
Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie rekrutacyjnej.

Artystyczne wyzwania czekają na Ciebie! Zgłębiaj świat kultury i sztuki, pracuj z równie utalentowanymi ludźmi

Po studiach dalej możesz kontynuować pasję pracując w muzeach i galeriach sztuki jako kurator, doradca oraz specjalista zajmujący się opracowywaniem zbiorów albo wystaw, w branży turystycznej jako przewodnik, przewodnik miejski lub konsultant turystyczny, w obszarze konserwacji lub renowacji zabytków, jako pomoc w przygotowaniu programu lub dokumentacji renowacji dzieł sztuki, w dziedzinie public relations i marketingu jako specjalista kultury i sztuki, w agencjach artystycznych jako agent artystyczny lub doradca zajmujący się promocją wystaw, imprez i artystów.

Kraków to jedno z najpiękniejszych miast pod względem sztuki w Polsce! Studiowanie historii sztuki to będzie dla Ciebie czysta przyjemność. Nie zwlekaj, zapisz się i studiuj z nami na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła ll w Krakowie!

Artykuł przygotowała dla Ciebie studentka Klaudia Niemczyk.