Aktualności
Zakończenie Warsztatów Historycznych „Historia w Krakowie, Kraków w historii” 17 V 2025
W sobotę, 17 maja, odbyło się finałowe spotkanie Warsztatów Historycznych „Historia w Krakowie, Kraków w historii” – projektu, który przez kilka miesięcy pozwolił zgłębić różnorodne aspekty historii. Uczestnicy, którzy wzięli udział we wszystkich pięciu spotkaniach, mieli okazję podsumować zdobytą wiedzę, mierząc się z testem konkursowym obejmującym zagadnienia poruszane podczas warsztatów. Choć pytania nie należały do najłatwiejszych, wielu uczestników poradziło sobie znakomicie, osiągając imponujące wyniki.
Po tej intelektualnej rozgrzewce przyszedł czas na wyjątkowy wykład prowadzony przez dr Annę Czocher oraz dr hab. Joannę Lubecką, poświęcony realiom życia w Krakowie podczas okupacji niemieckiej. Uczestnicy mogli zapoznać się z dramatycznymi szczegółami dotyczącymi aresztowań, realiów więziennych oraz procesów okupacyjnych. Szczególne miejsce zajęła opowieść o procesie Amona Götha – komendanta obozu KL Plaszow. Prowadzące przybliżyły nie tylko fakty dotyczące jego zbrodni, ale również kwestie prawne związane z jego sądem, obroną i wyrokiem.
Następnie grupa udała się na teren byłego obozu KL Plaszow, gdzie – mimo deszczowej aury – miała okazję poczuć atmosferę tego tragicznego miejsca. Spacer po terenie dawnego obozu był pełen refleksji. Przewodnik przybliżył uczestnikom nie tylko strukturę obozu, ale także opowiedział wiele wstrząsających historii, m.in. o nieludzkich praktykach stosowanych przez komendanta wobec więźniów.
Po powrocie przyszedł czas na najbardziej wyczekiwany moment dnia – ogłoszenie zwycięzców dwóch konkursów: testu historycznego oraz konkursu na esej inspirowany wystawą „Odrodzenie: trudna droga do niepodległości”. Najlepsze wyniki w teście osiągnęły Wiktoria Matuszewska i Natalia Gołdas, które otrzymały indeksy uprawniające do podjęcia studiów na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego. Natomiast zwycięzcą w kategorii esej został Daniel Nęcka – również nagrodzony indeksem. Zwycięski esej zostanie wkrótce opublikowany na naszej stronie.
Oprócz indeksów przyznano również nagrody rzeczowe, a każdy uczestnik otrzymał drobny upominek na pamiątkę udziału w warsztatach. Uroczystego wręczenia nagród dokonał dziekan wydziału dr hab. Józef Kałużny, który podziękował uczestnikom za zaangażowanie oraz wyraził nadzieję, że zdobyta wiedza i doświadczenie będą im służyć nie tylko w dalszej edukacji, ale także w świadomym uczestnictwie w życiu społecznym.
Dziękujemy uczestnikom za udział w warsztatach a wszystkim prowadzącym za inspirujące spotkania. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy zwycięzcom mając nadzieję, że już niedługo spotkamy się z nimi w roli studentów naszego uniwersytetu.
Więcej
„Historia w Krakowie, Kraków w historii” 2024/2025 (whidk.upjp2.edu.pl)