Konferencje i wydarzenia
Ukazał się I tom monografii Wadowic pod red. Tomasza Graffa, prof. UPJPII i Konrada Meusa, prof. UKEN
Miejsce wydarzenia: Pracownia Nauk Pomocniczych Historii i Źródłoznawstwa UJ, ul. św. Anny 6, Kraków, sala 105a
Godzina: 17:00
Przejdź do kalendarza Zapisz w kalendarzu Zapisz w kalendarzu Google pokaż na mapie
Pierwszy tom monumentalnego dzieła, jakim jest monografia „Wadowice. Dzieje miasta Tom 1: Pod rządami książąt oświęcimskich i zatorskich” jest już gotowy. Jego redakcją zajęli się historycy dr hab. Tomasz Graff, prof. UPJPII i dr hab. Konrad Meus, prof. UKEN. Książka ukazała się dzięki krakowskiemu Wydawnictwu Księgarnia Akademicka.
Jak mówi prof. UPJPII Tomasz Graff, pierwsza pisemna wzmianka o Wadowicach pochodzi z aktu lennego z 1327 r., czterotomowe dzieło ma zostać ukończone w 2027 r. na 700-lecie miasta.
Opracowaniem i wydaniem historii miasta zajęła się grupa dziesięciu historyków i tłumacz, bazując na własnej wiedzy oraz kontynuując badania w archiwach.
„Pierwszy tom monografii, który oddajemy do rąk Czytelników, zawiera wiele nowych ustaleń dotyczących środowiska geograficznego, archeologii, materialnego dziedzictwa kulturowego oraz historii miasta i gminy Wadowice (czy też szerzej – regionu wadowickiego). Redaktorzy i Autorzy żywią głęboką nadzieję, że stanie się on inspiracją dla innych badaczy do kontynuowania poszukiwań w tym zakresie, jak również zainteresuje każdego miłośnika historii Wadowic i ziemi wadowickiej” – napisali w przedmowie redaktorzy publikacji.
Autorami pierwszej części monografii są Tomasz Graff (UPJPII), Sławomir Dryja (UPJPII), Karol Witkowski, Marcin Starzyński, Mirosław Płonka i Dorota Żurek.
Oficjalną promocję pierwszego tomu monografii zaplanowano na 28 listopada 2024 r. i odbędzie się ona w Wadowicach.
Natomiast już teraz Polskie Towarzystwo Heraldyczne Oddział w Krakowie wraz z redaktorami publikacji zapraszają na 257. zebranie naukowe „Wokół nowej monografii Wadowic”, które odbędzie się 18 listopada 2024, o godz. 17:00 w Pracowni Nauk Pomocniczych Historii i Źródłoznawstwa UJ przy ul. św. Anny 6, sala nr 105a.