Aktualności
Wystawa replik insygniów koronacyjnych Korony Królestwa Polskiego „Insygnia” 20 X – 15 XI 2023
Serdecznie zapraszamy na niezwykłą i wyjątkową wystawę replik insygniów koronacyjnych Korony Królestwa Polskiego
„Insygnia”,
która trwa od 20 X 2023 r. do 15 XI 2023 r. w Kałamarzu (czyli Głównym Budynku Muzeum w Chrzanowie im I. i M. Mazarakich).
Wystawa nosi tytuł „Insygnia” i prezentuje „oryginalne” repliki najważniejszych regaliów, które były używane podczas koronacji królów Polski: „Koronę Chrobrego”, berło królewskie oraz jabłko.
Dlaczego „oryginalne repliki”? W październiku 1795 r., wraz z całą zawartością Skarbca Koronnego, insygnia koronacyjne zrabowali, a następnie wywieźli Prusacy. Następnie w 1811 r. przeprowadzono w Królewcu ich komisyjne zniszczenie. Z pozyskanego złota i srebra wybito monety. Kamienie szlachetne i inne przedmioty niewykonane z drogocennych kruszców sprzedano.
Szczęśliwie w latach 2002–2003, dzięki staraniom p. Adama Orzechowskiego zostały odtworzone, a oryginalną „Koronę Chrobrego” z jej wierną kopią symbolicznie połączyły pruskie monety, które nabył p. Orzechowski. Jest zatem niezwykle prawdopodobne, że zawierają trochę złota z pierwszej korony…
W trakcie trwania wystawy planowane jest spotkanie autorskie z p. Krzysztofem P. Czyżewskim, autorem powieści historycznych, w tym najnowszej „Izabela i sześć zaginionych koron”.
Insygnia są własnością Rycerskiego Zakonu Korony Polskiej Świętego Kazimierza Królewicza.
Wystawa została objęta patronatem honorowym ks. prof. dr. hab. Tomasza Rozkruta, prorektora ds. nauki oraz dyrektora Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
-
Przełom. Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej,
-
Chrzanowska Telewizja Lokalna,
-
Gazeta Krakowska
Kamil Bogusz
Dyrektor Muzeum w Chrzanowie im. I. i M. Mazarakich