Aktualności

Wykłady monograficzne „Inspiracje modowe tym co dalekie” od X 2025

01.07.2025 Spotkania, wykłady

inspiracje_modowe_l_rotter_2025-1280.jpg

  

Lubimy podróże! Te dalekie i te bliskie. Lubimy podglądać kultury świata. Kusi piękno architektury, obrazy, rzeźby, miasta, wsie, smaczne potrawy, piękna muzyka… A moda? Na przestrzeni wieków moda kształtowała zmysłowość ludzi, rozbudzała ich potrzeby i rozwijała kreatywność. Strój prowokował, informował, czasem nawet był wyrazem buntu. Tak było we wszystkich kulturach i religiach. Często moda odległych krajów wpływała na nowe propozycje modowe rodzimych kolekcji.

Zapraszamy na cykl wykładów monograficznych „Inspiracje modowe tym co dalekie”. Od października w każdy poniedziałek w godz. 16:45–18:15, ul. Franciszkańska 1, Kraków, sala 211b (II piętro).

  1. Chiny
  2. Japonia
  3. Izrael
  4. Syria/Katar
  5. Afganistan
  6. Iran/Arabia Saudyjska
  7. Indie
  8. Wietnam
  9. Turcja
  10. Korea
  11. Hiszpania
  12. Anglia
  13. Francja
  14. Grecja
  15. Maroko
  16. Egipt
  17. Polska

 

Dr hab. Lucyna Rotter prof. UPJPII
Historyk, kostiumolog i semiolog kultury. Zajmuje się dziedzictwem materialnym i niematerialnym, ze szczególnym uwzględnieniem symboliki w kulturze europejskiej. Prowadzi także badania z zakresu nauk pomocniczych historii oraz kostiumologii. Propagatorka poznawania języka symboli i znaków w kulturach, historii i sztuce różnych zakątków świata.
Autorka 16 monografii, 20 książek pod redakcją oraz blisko 100 artykułów wydanych w kraju i za granicą. Na międzynarodowych i ogólnopolskich konferencjach wygłosiła ponad 130 referatów. Brała udział w realizacji programów popularyzujących wiedzę np. „Ślady Tożsamości” lub cykl „Światło.czuli”. Autorka scenariuszy i prowadząca cykl programów „Z wieszaka historii” dla TVP Historia.
Kierownik Katedry Krajobrazu i Dziedzictwa Kulturowego. Współtwórca programu i kierownik kierunku studiów licencjackich i magisterskich turystyka i zarządzanie dziedzictwem. Pomysłodawca i twórca podyplomowych studiów symbolika w kulturach świata. Certyfikowany tutor akademicki, absolwentka studiów z zakresu zarządzania i promocji w kulturze, Akademia Dziedzictwa. Członek Polskiej Komisji Akredytacyjnej, członek Polskiej Akademii Nauk. Powołana przez MNiSW w skład Zespołu interdyscyplinarnego do spraw projektów zgłoszonych w ramach programu „Wsparcie dla czasopism naukowych”; w 2019 powołana do Komisji Ewaluacji Nauki przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Laureatka Nagrody Ministra NiSW – Indywidualna I stopnia za osiągnięcia naukowe.

 

Pliki do pobrania

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadza się na to? :)

Zapisano