Aktualności

Uroczystość wręczenia księgi pamiątkowej o. prof. dr. hab. Zdzisławowi Gogoli OFMConv

30.10.2021

23 października 2021 r. w Auli bł. Jakuba Strzemię krakowskiego klasztoru franciszkańskiego odbyło się wręczenie o. prof. dr. hab. Zdzisławowi Gogoli OFMConv Księgi Jubileuszowej z okazji 70. rocznicy urodzin oraz uzyskania tytułu tzw. profesora belwederskiego. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Episkopatu Polski, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, rodzina i przyjaciele.

jubileusz_4.jpg

jubileusz_3.jpg

W publikacji zatytułowanej Constantia et virtute. Księga jubileuszowa dedykowana o. prof.. dr. hab. Zdzisławowi Gogoli OFMConv w 70. rocznicę urodzin, pod redakcją ks. prof. Józefa Wołczańskiego (Kraków 2021) zamieszczono 36 artykułów z dziedziny teologii, filozofii, historii sztuki, pracy społecznej, kulturoznawstwa oraz historii. Ponadto przedstawiono w niej obszerne curriculum vitae Jubilata, bibliografię ogłoszonych drukiem rozpraw, jak też bogaty wybór fotografii ilustrujących poszczególne etapy życia.

Dołączając się do bogatej tabula gratulatoria życzymy Czcigodnemu Jubilatowi: Ad multos annos!

jubileusz_5.jpg

Jubilat urodził się 18 VII 1950 r. w Ołpinach – pow. jasielski na Podkarpaciu. Miał pięcioro rodzeństwa. Szkołę podstawową ukończył na miejscu, po czym naukę kontynuował w Zasadniczej Szkole Górnictwa Naftowego w Krośnie, a później w miejscowym Technikum Naftowym. Po maturze złożonej w roku 1970 podjął roczny staż pracy, po czym wstąpił do nowicjatu franciszkańskiego w Łodzi-Łagiewnikach. W latach 1972-1978 studiował filozofię i teologię w Wyższym Seminarium Duchownym oo. Franciszkanów w Krakowie, odbywając równolegle formację ascetyczno-moralną. Sześcioletnie studia uwieńczone zostały święceniami kapłańskimi w roku 1978. Kolejne dwa lata spędził na wikariacie w Radomsku, uzyskując w tym czasie magisterium z teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Przez następne dwa lata pełnił obowiązki wicerektora i wykładowcy franciszkańskiego Niższego Seminarium Duchownego w Legnicy. Pracę formacyjną wśród młodych adeptów do Zakonu kontynuował w latach 1982-1986 w Kalwarii Pacławskiej w charakterze mistrza nowicjatu. Uwieńczeniem tej misji stała się nominacja na stanowisko rektora Wyższego Seminarium oo. Franciszkanów w Krakowie (1986-1989). Zdobyte w ciągu poprzednich lat i funkcji doświadczenie w kierowaniu zespołami ludzkimi, odpowiedzialność i talenty organizatorskie, a przy tym dojrzała pobożność zakonnika, zwróciły na o. Gogolę oczy przełożonych, wskutek czego w roku 1989 został wybrany przełożonym Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię; obowiązki te pełnił przez dwie kadencje do roku 1996.

Po zakończeniu misji kierowania Prowincją, o. Gogola kontynuował studia specjalistyczne. W 1999 r. zdobył stopień naukowy doktora nauk humanistycznych na Wydziale Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W roku akad. 2000/01 uzyskał angaż na tymże fakultecie jako asystent, a następnie adiunkt. Dziesięć lat później, 16 XI 2010 r. otrzymał na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych, w 2014 r. tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 2021 r. tytuł tzw. profesora belwederskiego.

W środowisku uniwersyteckim o. prof. dr hab. Zdzisław Gogola OFMConv znany jest bardzo dobrze, głównie za sprawą swojego imponującego dorobku naukowego, na który składa się 346 publikacji; są to artykuły i rozprawy oraz książki. Problematyka tych publikacji dotyczy dziejów franciszkanów w Polsce i w świecie, biografistyki, regionalistyki, edytorstwa źródeł historycznych i najnowszej historii Kościoła. Za te osiągnięcia otrzymał kilka wyróżnień: dwukrotnie nagrodę rektora uczelni: w 2011 i 2017 r., prezydencki Srebrny Krzyż Zasługi w 2018 r. oraz Złoty Medal „Zasłużony dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie” w roku 2021.

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadza się na to? :)

Zapisano