Aktualności

„Pompa funebris, czyli jak wyglądało szlachcica pożegnanie się ze światem”. IV spotkanie Warsztatów Historycznych 15 III 2025

26.03.2025 Komunikaty

 

Kolejne spotkanie warsztatowe zaczęliśmy od ciekawego wykładu o znaczeniu pogrzebów w dawnej Polsce prowadzonego przez dr. Bartłomieja Wołyńca. Były one jednym z trzech najważniejszych momentów w życiu człowieka i miały ogromne znaczenie dla tradycji sarmackiej. Dowiedzieliśmy się, że ludzie często popadali w długi, urządzając wystawne ceremonie, podejście „Postaw się, a nastaw się” było bardzo popularne. Omówiono także symbolikę heraldyczną na pogrzebach oraz rolę mów i kazań pogrzebowych. Szczególnie ciekawe były kazania dotyczące kobiet, ich treść często odnosiła się do archetypu opiekunki domowego ogniska i płodności.

W klasztorze oo. Dominikanów mieliśmy okazję zobaczyć prawdziwe epitafia i poznać ich historię. Nie zawsze były one idealne, czasem skracano wyrazy, żeby zmniejszyć koszt grawerowania. Dowiedzieliśmy się też, że epitafia nie zawsze znajdowały się w miejscu pochówku, często „przechodziły” nawet pomiędzy kościołami. Ważnym elementem był również język inskrypcji; łacina dominowała, ale w tekstach poświęconych kobietom częściej pojawiał się język polski.

W muzeum Biskupa Erazma Ciołka mieliśmy możliwość zobaczenia zabytków związanych ze sztuką funeralną. Poznaliśmy konstrukcje, na których ustawiano trumny, a także bogato zdobione szaty liturgiczne – prawdziwe dzieła sztuki. Przyjrzeliśmy się również sztuce funeralnej obecnej na obrazach i ołtarzach. Szczególnie interesujące były portrety trumienne, w większości wiernie odwzorowywały wygląd zmarłych.

Całe spotkanie było niezwykle ciekawe i pozwoliło nam lepiej zrozumieć dawną kulturę pogrzebową oraz tradycje, które dziś wydają się niemal egzotyczne. Całość była prawdziwą podróżą do tamtych czasów.

 

Galeria zdjęć

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadza się na to? :)

Zapisano