Aktualności

Ochrona dóbr kultury na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie – zabezpiecz przeszłość dla przyszłości!

22.06.2023

rekrutacja_2023_ochrona_dobr_kultury-1280.jpg

 

Ochrona dóbr kultury na #UPJP2 to studia licencjackie pierwszego stopnia, które pozwolą Ci zdobyć wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu konserwacji, restauracji i ochrony dziedzictwa kulturowego. Program studiów obejmuje też przedmioty dotyczące wielu aspektów związanych z historią sztuki, muzealnictwem, czy antropologią, dzięki czemu studenci tego kierunku będą w stanie sprostać wyzwaniom dotyczącym utrwalenia kultury dla przyszłych pokoleń.

Zanurz się w świat ochrony dóbr kultury i sprawdź, czego nauczysz się na studiach

Na studiach zdobędziesz umiejętności z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego i jego konserwacji. W planie zajęć znajdziesz też np. historię sztuki starożytnej, antropologię kulturową, wstęp do archeologii, muzeologię, czy narzędzia sztuki cyfrowej. Dzięki zróżnicowanej ofercie przedmiotów będziesz mógł swobodnie poruszać się w różnych dziedzinach związanych z historią, czy historią sztuki.

Swoją wiedzę i kompetencje poszerzysz dzięki zajęciom laboratoryjnym prowadzonym w Pracowni Badań i Konserwacji Tkanin Zabytkowych oraz Pracowni Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków. Podczas praktyk zawodowych, które możesz realizować np. w muzeach, zdobędziesz cenne doświadczenie i umiejętności, które pomogą Ci stać się specjalistą w obszarach związanych z kulturą i ochroną jej dziedzictwa. W ramach studiów odbywają się również chwalone przez studentów wyjazdy edukacyjne.

Wyjazdy do muzeów i zamków, czy objazdy naukowe sprawiają, że zdobywamy wiedzę praktyczną, a nie tylko teoretyczną. Pomaga to utrwalić to, co usłyszeliśmy na zajęciach, ale również możemy zobaczyć i dotknąć obiekty, z którymi w przyszłości możemy pracować.
Nikola, studentka II roku ochrony dóbr kultury

Jak dostać się na ochronę dóbr kultury?

Aby dostać się na ochronę dóbr kultury, należy zdać egzamin maturalny na poziomie podstawowym z języka polskiego oraz wybranego języka nowożytnego. Oprócz tego, w postępowaniu rekrutacyjnym pod uwagę brany jest wynik z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym spośród matematyki, biologii, chemii, filozofii, fizyki, geografii, historii, historii muzyki, historii sztuki, języka łacińskiego i kultury antycznej, wiedzy o społeczeństwie, języka polskiego lub języka obcego nowożytnego. Szczegółowe wymagania dostępne są na stronie internetowej, w zakładce dotyczącej kryteriów kwalifikacji na studia.

 

Studia pierwszego stopnia (stacjonarne)
Rejestracja internetowa 1 VI (godz. 9.00) – 19 VII (godz. 12.00)
Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie rekrutacyjnej.

 

Kariera w służbie dziedzictwu kulturowemu

Absolwenci ochrony dóbr kultury będą doskonale przygotowani do pracy w muzeach, instytucjach kultury, archiwach, biurach ochrony zabytków oraz w urzędach i firmach konserwatorskich. Ich kreatywność i rozległa wiedza historyczno-humanistyczna sprawią, że będą doskonałymi edukatorami kultury i pracownikami naukowymi lub dydaktycznymi. Mogą zostać ekspertami ds. dóbr kultury i współpracować z instytucjami i prywatnymi kolekcjonerami.

Skrupulatność i uważność – co jeszcze cechuje idealnego kandydata na studia?

Kierunek ochrona dóbr kultury będzie dla Ciebie idealny, jeśli nie umiesz wybrać, co jest ci bliższe – historia, kultura, czy sztuka. Chociaż wydaje się, że to studia skoncentrowane tylko na przeszłości, przygotowują specjalistów, których misją jest zachowanie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń. Z tego powodu skrupulatność, uważność, umiejętność pracy w grupie i niepowstrzymana chęć rozwoju będą przydatne nie tylko podczas studiów.

Ze studiów jestem zadowolony, bo łączą historię z wiedzą o sztuce i kulturze, a to były moje ulubione przedmioty. Na zajęciach uczymy się rzeczy, które są ciekawe i będą przydatne w pracy w zawodzie.
Krystian, student III roku ochrony dóbr kultury

Wybierz ochronę dóbr kultury na #UPJP2 i zabezpiecz przeszłość dla przyszłości!

 

Artykuł przygotowała dla Ciebie studentka Emilia Wojciechowska.

 

Pliki do pobrania

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadza się na to? :)

Zapisano