Aktualności

Konferencja doktorancka "Reformy, instytucje, obyczaje - konflikty na przestrzeni dziejów"

28.01.2018
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

 

Konferencja doktorancka "Reformy, instytucje, obyczaje - konflikty na przestrzeni dziejów"

 

Termin: 7–8 VI 2018 r.

Miejsce: Kraków, ul. Bernardyńska 3

Organizator: Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII; Koło Naukowe Doktorantów Historii

Opłata konferencyjna: 80 zł (materiały konferencyjne + catering)

Termin nadsyłania abstraktów: 25 II 2017 r.

Czas na wygłoszenie referatu: 20 minut

Nocleg: prosimy o kontakt – pośredniczymy w zapewnieniu noclegu.

E-mail: konferencja.upjp2@gmail.com

 

Koło Naukowe Doktorantów Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w konferencji dotyczącej konfliktów na przestrzeni dziejów. Tytuł Reformy, instytucje, obyczaje – konflikty na przestrzeni dziejów należy rozumieć jako chęć pochylenia się nad zaistniałymi w historii waśniami, sporami i konfliktami na płaszczyźnie reform, instytucji i obyczajów. Do udziału zapraszamy doktorantów oraz pracowników naukowych - w szczególności tych, którzy są historykami.

Chcemy zaprosić do wygłoszenia referatu badaczy, którzy, śledząc procesy zachodzące przy wszelkich reformach, odnaleźli kolejne dowody na to, że nie ma reform przeprowadzanych bezkonfliktowo, a niemal każda zmiana wiąże się z awanturą.

Zapraszamy również osoby zgłębiające dzieje różnych instytucji, zwłaszcza te, które w swych badaniach zmierzyły się ze źródłami mówiącymi o konfliktach między nimi. Nie brak bowiem źródeł mówiących o awanturach dziejowych w kontekście kilku spierających się instytucji, na przykład w sferze dotyczącej kompetencji, szczególnie wtedy, gdy te na siebie zachodziły.

Wreszcie zapraszamy tych, którzy badając tradycje, obyczaje i zwyczaje natrafili na udokumentowany opór przeciwko nim. Interesują nas wszelkie kazusy zakwestionowania ustalonego porządku, ładu społecznego i ekonomicznego.

Ponadto zapraszamy wszystkich tych, których badania obejmują konflikty ludzkie, niesnaski, złowrogość, zajadłość, kłótnie i awantury personalne zarówno między jednostkami wybitnymi, jak i tymi przeciętnymi. Chcielibyśmy podczas tych dwóch dni podyskutować    na temat przyczyn powstawania konfliktów, mechanizmu ich przebiegu oraz skutków. Istotny jest dla nas także wydźwięk pozytywny: czy w kontekście reform, instytucji i obyczajów jest możliwa zgoda i zakończenie sporu, czy raczej raz powstały spór trwa tak długo, jak długo istnieje którakolwiek ze stron?

Formularz zgłoszenia można znaleźć w załączniku niniejszego anonsu, albo na stronie:

https://docs.google.com/document/d/1EM_PVCsv-FaQxvlUNRpFBlmQNvzkMbDcKoh0ME9CElE/edit

Abstrakt, który należy w nim umieścić, zawierać ma około 250 słów. Do abstraktu koniecznie należy dołączyć bibliografię, ze szczególnym uwzględnieniem źródeł. Planowane jest wydanie tekstów najlepszych referatów w recenzowanym, wysoko punktowanym czasopiśmie naukowym „Folia Historica Cracoviensia” (więcej informacji: po ogłoszeniu listy prelegentów).

 

Serdecznie zapraszamy!

Komitet organizacyjny:

dr hab. Józef Cezary Kałużny

mgr Dorota Żywczak

mgr Anna Makarczyk

mgr Jan Bulak

mgr Daniel Marek 

Pliki do pobrania

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadza się na to? :)

Zapisano