Aktualności
Dr hab. Joanna Lubecka z WHiDK prelegentką konferencji „Pojednanie dla Europy” w Senacie RP
Dnia 20 maja 2025 r. w gmachu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej odbyła się ogólnopolska konferencja pt. „Pojednanie dla Europy”, poświęcona wieloaspektowej refleksji nad procesami pojednania – zwłaszcza w kontekście polsko-niemieckim – jako fundamentem integracji europejskiej. W gronie prelegentów znalazła się dr hab. Joanna Lubecka reprezentująca Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
W swoim wystąpieniu zatytułowanym „Rozliczanie zbrodni nazistowskich po II wojnie światowej jako warunek konieczny pojednania”, dr hab. Joanna Lubecka podjęła temat nieodzowności historycznej odpowiedzialności i sprawiedliwości jako fundamentów autentycznego dialogu i budowania zaufania między narodami. Referat wpisywał się w szeroką debatę na temat relacji polsko-niemieckich oraz roli pamięci historycznej w kształtowaniu współczesnych postaw społecznych i politycznych.
Konferencja zgromadziła przedstawicieli środowisk akademickich, politycznych oraz kościelnych, podejmując refleksję nad znaczeniem Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku, uznawanego za przełomowy moment w historii polsko-niemieckiego pojednania. Wydarzenie było współorganizowane przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” z Wrocławia, a jego gospodarzem był senator Kazimierz Michał Ujazdowski.
Wśród prelegentów znaleźli się również m.in. b. minister ds. Unii Europejskiej Konrad Szymański, prof. Klaus Ziemer, dr hab. Wojciech Kucharski oraz biskup Maciej Małyga. Uczestnicy podkreślali, że pojednanie – zarówno w wymiarze narodowym, jak i europejskim – wymaga głębokiego zakorzenienia w prawdzie historycznej, duchowym zrozumieniu i społecznej wrażliwości.
Zobacz
Konferencja „Pojednanie dla Europy” (senat.gov.pl)
fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu