Publikacja "Konserwacja tkanin ze skarbca katedry na Wawelu dawniej i dziś"

Skarbiec katedry na Wawelu to miejsce, gdzie przechowywane są najcenniejsze zabytki o wielkim znaczeniu dla naszego dziedzictwa narodowego. Na takie miano zasługują również tkaniny, które stanowią istotną część zasobów skarbca. Są wśród nich tak wyjątkowe tekstylia jak: tzw. infuła św. Stanisława, racjonał biskupów krakowskich fundacji królowej Jadwigi czy płaszcz koronacyjny Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Prezentowana publikacja jest pierwszym opracowaniem dotyczącym konserwacji tkanin przechowywanych w skarbcu katedry na Wawelu, dlatego obszerną jej część stanowi historia opieki nad zabytkowymi tekstyliami.

Znakomita większość tkanin tworzących ten zbiór to wyjątkowej klasy dzieła sztuki, z których każde może być odrębnym tematem badawczym. Świadomość wartości i rangi zabytków będących pod codzienną opieką pracowni sprawia, że interdyscyplinarna współpraca z różnymi ośrodkami badawczymi jest niezbędna. Wykorzystanie naukowych analiz w badaniach nad historią tkanin i ich konserwacją pozwala uzupełnić informacje na temat datowania, stanu zachowania i przechowywania zabytkowych tekstyliów.

Książka jest dostępna w księgarni akademickiej ul. św. Anny 6, Kraków i na stronie internetowej: http://www.akademicka.pl/