Nazwy obcojęzyczne Wydziału:
Facultas Historiae et Hereditatis Culturalis
Faculty of History and Cultural Heritage
Faculté d'Histoire et du Patrimoine Culturel
Факультет истории и культурного наследия
Факулътет iсторiї i культурної cnaдщини
Facoltà di Storia e Patrimonio Culturale

"Celem działalności Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego jest badanie i upowszechnianie znajomości dziejów Kościoła, ze szczególnym uwzględnieniem jego roli w historii i kulturze narodów słowiańskich, w tym przede wszystkim Polski. Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego prowadzi także studia międzyuczelniane, międzywydziałowe, podyplomowe, kursy specjalistyczne, szkolenia i warsztaty, których celem jest aktualizacja, doskonalenie i pogłębianie wiedzy uzyskanej w trakcie studiów zasadniczych oraz propagowanie historii Kościoła i kultury.
Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego realizuje wymogi i standardy akredytacyjne w zakresie jakości kształcenia i jej oceny, systemu punktów kredytowych oraz współpracy z innymi ośrodkami naukowymi."
                                                                            Statut UPJPII, pkt. 159, 156-166

Wydział Historii Kościoła na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie został utworzony decyzją Jana Pawła II na mocy motu proprio "Beata Hedvigis" z 8 grudnia 1981 r. W 2008 została zmieniona nazwa wydziału z Wydziału Historii Kościoła na Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego. W tymże roku dokonano reformy struktury Wydziału powołując trzy instytuty: Instytut Historii, Instytut Historii Sztuki i Kultury oraz Międzyuczelniany Instytut Muzyki Kościelnej.

Kształcimy studentów na studiach licencjackich (I stopnia), magisterskich-uzupełniających (II stopnia) oraz doktoranckich (III stopnia).

INSTYTUT HISTORII
Kierunek Turystyka i Zarządzanie Dziedzictwem (praktyczny)
specjalności lic.: 1/Turystyka Historyczna
                           2/ Zarządzanie Dziedzictwem Materialnym i Niematerialnym