Relacja z Ogólnopolskiej konferencji pt. Drogi ku niepodległości i troska o wolność w II Rzeczypospolitej w świetle archiwaliów kościelnych (Kraków, 24.05.2018)

Ogólnopolska konferencja pt. Drogi ku niepodległości i troska o wolność
w II Rzeczypospolitej w świetle archiwaliów kościelnych (Kraków, 24.05.2018)

Dnia 24 maja 2018 r. w auli uniwersyteckiej przy ul. Bernardyńskiej 3 miała miejsce ogólnopolska konferencja pt. Drogi ku niepodległości i troska o wolność
w II Rzeczypospolitej w świetle archiwaliów kościelnych.
Organizatorami tegoż wydarzenia była Katedra Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Wydziału Historii i Dziedzictwa  Kulturowego UPJPII oraz sekcja historyczna Polskiego Towarzystwa Teologicznego
w Krakowie.

Sympozjum to wpisało się w ciąg kulturalno-naukowych wydarzeń upamiętniających
100. rocznicę odzyskana niepodległości przez państwo polskie. Przy czym uczestnicy spotkania starali się skupić na szczególnym wycinku tej tematyki. Prelegenci ukazywali bowiem wkład zarówno poszczególnych osób duchownych, jak i całych wspólnot kościelnych – w szczególności zaś zakonów - w dzieło odrodzenia Rzeczypospolitej. Zaś źródło wyjścia dla prowadzonych rozważań stanowiły informacje pochodzące z archiwaliów, jakie znajdują się w zasobach instytucji diecezjalnych i zakonnych.

Na całość obrad złożyło się jedenaście wystąpień, ujętych w dwa panele. Natomiast prelegenci, którzy przedstawili wyniki swoich badań reprezentowali dziewięć instytucji, między innymi: Archiwum Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Krakowie, Archiwum Prowincji Południowej Jezuitów w Krakowie, Archiwum Generalne Zgromadzenia Księży św. Michała Archanioła w Markach-Strudze, Archiwum i Bibliotekę Zakonu Bonifratrów w Cieszynie, Archiwum Diecezji Siedleckiej, Archiwum Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów w Krakowie, czy Archiwum Polskiej Prowincji Ojców Dominikanów w Krakowie.

Dr Joanna Małocha

Zapraszamy do galerii (Fot. Katarzyna Nenko)